Czym jest Trening Kontroli Złości?

Trening Kontroli Złości to pierwszy z czterech komponentów Treningu Zastępowania Agresji.
Pomaga nauczyć się panować nad swoją impulsywnością po to, aby stworzyć sobie przestrzeń na uspokojenie emocji i zastanowienie nad prospołeczną reakcją.

W Treningu Kontroli Złości bardzo istotne jest zauważenie, co faktycznie spowodowało złość i jakie w tamtym momencie pojawiają się w głowie myśli, które tą emocję jeszcze bardziej napędzają (to często są uogólnienia, obwinianie innych, skróty myślowe itp.).

Trening Kontroli Złości – CIAŁO –

Potem nadchodzi czas na zlokalizowanie w ciele napięcia, które się w tej konkretnej sytuacji pojawiło, czy jak to jest w przypadku dzieci, zadanie sobie pytania „gdzie w tej chwili mieszka złość?”.
To odniesienie do ciała pozwala na przemyślenie sensownego, adekwatnego do siły napięcia rozładowania:

  • czy wystarczy kilka głębokich oddechów?
  • A może muszę iść na dłuższy spacer lub porozmawiać z kimś bliskim?
  • A być może wystarczy, jeśli na chwilę zajmę swoją głowę czymś innym – liczeniem, bądź przyjemnymi wspomnieniami.

Wszystkie te sposoby to tzw. reduktory, ale potrzeba czasu, aby zauważyć, które z nich okażą się skuteczne i w jakich sytuacjach po które z nich można sięgnąć.

Trening Kontroli Złości – MYŚLI –

Poza wyciszeniem ciała pozostaje jeszcze wyciszenie myśli. To moment, w którym mogę dodać sobie otuchy („już wiele razy poradziłam sobie z podobną sytuacją. Poradzę sobie i teraz!”), myśleć o różnych rozwiązaniach złoszczącej sytuacji, wyciągać wnioski lub dokonywać autoanalizy swojego wpływu na całe zdarzenie.
Bardzo istotny jest też moment zastanowienia nad konsekwencjami agresywnego zachowania i dokonania wspierającej oceny swojej reakcji i skontrolowania złości.

Trening Kontroli Złości
Zostań Międzynarodowym Certyfikowanym Trenerem TZA-ART

To, o czym zawsze należy pamiętać w kontekście Treningu Kontroli Złości to fakt, że nigdy tej emocji nie wartościujemy. Nie uczymy, że jest ona zła. Wręcz przeciwnie, zwracamy uwagę na to, że jest niezwykle potrzebna, pomaga chronić swoje granice i daje energię do działania. W czasie Treningu Kontroli Złości pokazujemy jedynie, jak to zrobić, aby wykorzystanie płynącej ze złości mocy było budujące, a nie niszczące.

Korzystanie z wiedzy, płynącej z Treningu Kontroli Złości będzie zatem przydatne zarówno specjalistom, jak też rodzicom w procesie wychowania (zwłaszcza w kontekście wychowania w bliskości, bez kar i nagród).

Poznaj pozostałe trzy komponenty Treningu Zastępowania Agresji

Dołącz do KILKUSET zadowolonych absolwentów certyfikowanego szkolenia trenerskiego Treningu Zastępowania Agresji

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SZKOLENIU