Psychoterapia online

Podążając za zmieniającymi się warunkami, potrzebami moich pacjentów, ale też swoją gotowością do tej formy pracy, jak wielu innych terapeutów rozpoczęłam pracę terapeutyczną w kontakcie online. Psychoterapia online daje wiele możliwości, ale decydując się na taką formę terapii należy pamiętać też o pewnych ograniczeniach – sprzętowych, lokalowych, cyfrowych, osobistych. I choć psychoterapia online nie jest tym samym, co kontakt bezpośredni, to niesie ze sobą też wiele korzyści i warto brać ją pod uwagę, jeśli nie istnieje możliwość udziału w terapii w klasycznej formie.

Psychoterapia online – dla kogo?

Taki rodzaj wsparcia psychoterapeutycznego jest właściwy dla każdej potrzebującej osoby, która z różnych względów nie może uczestniczyć w terapii w gabinecie. To rozwiązanie szeroko dostępne w czasie kwarantanny, przyczyniło się do zwiększenia dostępności psychoterapii oraz dało możliwość kontynuowania procesów terapeutycznych, pomimo zakazu bezpośredniego kontaktu. Psychoterapia online będzie zatem rozwiązaniem dla:

  • wszystkich osób, które nie mają możliwości udziału w terapii stacjonarnej, w miejscu swojego zamieszkania,
  • osób, które z różnych powodów nie mogą się przemieszczać,
  • osób doświadczających okresowych problemów zdrowotnych,
  • to również rozwiązanie dla wszystkich, którzy z racji wykonywanego zawodu często podróżują i nie mają możliwości utrzymać się w typowym settingu (np. spotkania raz w tygodniu w stałym miejscu i czasie).
Psychoterapia online
Rozpocznij ze mną swoją psychoterapię

Psychoterapia online – w jaki sposób?

Zasady pracy terapeutycznej online są identyczne, jak pracy w gabinecie z kontaktem bezpośrednim. Po okresie konsultacyjnym następuje postawienie diagnozy oraz zawarcie kontraktu terapeutycznego. W związku z tym, że pacjent łączy się z terapeutą z wybranego przez siebie miejsca, to po jego stronie leży zapewnienie sobie odpowiednich warunków – ciszy, dyskrecji, spokoju. To też po stronie pacjenta leży odpowiedzialność za zorganizowanie sobie niezbędnego sprzętu, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z terapeutą. O ustalonej porze to pacjent łączy się z terapeutą przy użyciu ustalonego komunikatora (Skype, Zoom, WhatsApp itp.)

Psychoterapia online, czy mieszana?

Choć bez wątpienia bezpośredni kontakt terapeutyczny w gabinecie jest najbardziej korzystny dla procesu terapii, istnieje też możliwość łączenia obu form kontaktu. W sytuacji, kiedy pacjent musi na dłużej wyjechać, albo gdy z różnych przyczyn jego stan zdrowia jest ograniczeniem dla kontaktu bezpośredniego. W takich sytuacjach psychoterapia online może być bardzo pomocna, aby proces terapeutyczny nie został przerwany a pacjent nadal mógł pracować nad powrotem do zdrowia.

Jeśli chcesz rozpocząć psychoterapię online ze mną, zapraszam do kontaktu!

Dołącz do KILKUSET zadowolonych absolwentów certyfikowanego szkolenia trenerskiego Treningu Zastępowania Agresji

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SZKOLENIU