W sierpniu zakończyłam szkolenia, realizowane w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci” pt. Praca online w instytucji kultury – kompetencje społeczne i emocjonalne w pracy z trudnym odbiorcą”.
W programie udział wzięły zespoły trzech bibliotek (Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowii Mazowieckiej). Z każdym zespołem spotkaliśmy się na 5cio godzinnym, praktycznym szkoleniu online i staraliśmy się odnaleźć odpowiedzi na pytanie o to, co zrobić, aby lepiej budować relację z użytkownikiem, który z różnych względów może być wymagający.
Bibliotekarze, którzy brali udział w szkoleniach, przyszli na nie z zaskakująco spójnymi oczekiwaniami. Najbardziej zależało im na tym, aby nauczyć się adekwatnie reagować w sytuacjach, kiedy obsługiwany przez nich klient zachowuje się agresywnie. Ważne było też to, aby zdobyć konkretne informacje o angażowaniu czytelników w kontakcie online. Oraz to, co robić, aby lepiej identyfikować ich potrzeby.
Zawsze, kiedy mam okazję wspierać warsztatowo różnych specjalistów właśnie w temacie pracy z „trudnym” rodzicem/klientem/nastolatkiem/nauczycielem/współpracownikiem – czytaj – „trudnym” drugim człowiekiem, staram się pokazywać perspektywę, w której bardzo ważne jest to, jak na wstępie zaopiekujemy się sami sobą – swoimi emocjami, potrzebami, myślami. To zaopiekowanie się sobą pozwala spojrzeć na całą sytuację w nowy, bardziej empatyczny sposób, uwzględniający nasz udział w całej sytuacji, zbliżający do dobrego, prospołecznego, skutecznego rozwiązania.
Taka perspektywa jest oczywiście wymagająca. Trzeba wsłuchać się w siebie i czasem usłyszeć rzeczy, którym często nie chcemy dawać miejsca w swoim życiu, świadomości – ocenne opinie, obwinianie, przerzucanie odpowiedzialności, oczekiwanie, że to ta druga osoba zatroszczy się o nasz dobrostan itd. Ale jeśli uda nam się przyjąć do wiadomości, że takie myśli i idące za nimi emocje się w nas pojawiają, łatwiej jest wyjść drugiemu człowiekowi na spotkanie w jego potrzebach i trudnościach.
Warsztaty okazały się dla uczestników ważnym elementem budowania samoświadomości bycia w relacjach. Nie tylko z czytelnikami. Dały odpowiedzi na konkretne pytania o to, jak reagować, kiedy szukać wsparcia, których aspektów relacji z czytelnikiem absolutnie nie zostawiać na później, jak doskonalić w sobie sztukę dostrajania się do sposobu bycia klientów, jak dostrzegać, analizować i odpowiadać na ich potrzeby. W kontakcie online i offline.
Zaufanie, którym obdarzają mnie uczestnicy szkoleń jest dla mnie zawsze wielkim wyróżnieniem. Jestem wdzięczna za czas, w którym możemy się spotkać jako różni ludzie, uczący się od siebie nawzajem. Trzymam kciuki za te trzy fantastyczne grupy, aby z odwagą korzystali z tych umiejętności w swojej codziennej pracy.

„Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci”